Funkcję mennicy Państwowej w Polsce pełni mennica Polska. Czym różni się mennica Państwowa od https://www.mennicaskarbowa.pl/Diamenty-poradnik-inwestora-cabout-pol-24.html , albo innej mennicy w Polsce? W tym artykule czym wyróżnia się mennica Polska. Dlatego jeżeli byłeś ciekaw dlaczego warto korzystać z ich usług, albo co warto wiedzieć na jej temat, to w tym artykule część twojej ciekawości zostanie zaspokojona.

 

Co warto wiedzieć na temat mennicy Państwowej w naszym kraju?

 

  • Ma ona monopol na bicie odznaczeń państwowych, oraz monet obiegowych.
  • Mennica Państwowa również produkuje monety obiegowe dla innych państw m.in. Ukrainy, ale również dla odległej Dominikany.
  • Mennica Państwowa w Polsce zajmuje się biciem wszystkich monet kolekcjonerskich projektowanych przez NBP.
  • Zajmuje się ona również biciem Orła Bielika – jest to polska moneta bulionowa.
  • Działa ona od 1766 roku, czyli już ponad 250 lat.

 

To kilka ciekawostek na temat działania naszej mennicy Polskiej. Oczywiście jej historia jet pełna burzliwych zwrotów akcji. W ciągu ostatnich 250 lat Polska była pod zaborami, odzyskała niepodległość, potem nadeszły czasy II wojny światowej, a następnie hiperinflacja.

Wiele różnych wydarzeń mniej, lub bardziej wpływało na losy mennicy Państwowej w Polsce, dlatego osobiście uważam ten zakład za tak niezwykły. I cieszę się też, że idzie on z duchem czasu. To właśnie Mennica Polska odpowiada m.in. za system kart miejskich w Warszawie – jak widać ich działalność nie ogranicza się tylko do bicia monet, co świetnie pokazują tym przykładem. Jestem dumny gdy widzę jak polskie przedsiębiorstwa się rozwijają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *